Sprawdzanie wypłacalności dewelopera

budynekSytuacja na rynku nieruchomości jest dość niestabilna. Niewiele lepiej jest na rynku materiałów budowlanych, a przez to deweloperzy nieraz wpadają w pułapkę, bo kończą się im pieniądze na budowę nieruchomości. Finansują ją więc z pieniędzy przeznaczonych na kolejną inwestycję i tak dalej, i tak dalej. Dopóki nie kupujemy mieszkania w ostatniej z tych nieruchomości, jeszcze może się nam upiec, ale kiedy nie powstanie jakaś nowa inwestycja, poprzedniej też nie będzie jak sfinansować i firma deweloperska znajdzie się na skraju bankructwa. Warto na tę okoliczność zabezpieczyć się wcześniej, a nie jest to wcale takie trudne.

Żeby to załatwić, trzeba udać się do Sądu Rejonowego, w którym spółka została zarejestrowana. Niestety, pod pewnymi względami polskie sądownictwo jest wciąż w wieku XIX i nie ma możliwości sprawdzenia np. we Wrocławiu spółki zarejestrowanej w Warszawie. Najlepiej poprosić kogoś znajomego, kto mieszka w Warszawie, bo jeśli nie, sami musimy wybrać się na wycieczkę. Dzień przed wizytą w sądzie zarezerwujmy telefonicznie dostęp do akt rejestrowych firmy deweloperskiej. Numer wpisu do KRS musi znajdować się w umowie (także we wzorze) i całej korespondencji (również mailowej), jaką otrzymaliśmy. Zwykle też dostępny jest w prospekcie informacyjnym lub na stronie internetowej. W aktach spółki znajdziemy ewentualne informacje o zajęciu aktywów przez komornika, sprawozdania finansowe nie tylko za dwa ubiegłe lata, ale również starsze, a także adnotacje o toczącym się postępowaniu upadłościowym. Same sprawozdania finansowe firma będzie udostępniała również w biurze, bo ma taki obowiązek nałożony ustawą deweloperską.

Często przy weryfikacji firmy zwracamy uwagę na kapitał zakładowy spółki. Można na niego, owszem, rzucić okiem, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie wybiera dewelopera z dwutysięcznym kapitałem, ale z drugiej strony, fakt, że firma podaje w tej rubryce wartość kilkunastu milionów złotych, też nie ma znaczenia, jeśli dane te nie są prawdziwe (teoretycznie muszą, ale teoria od praktyki leży dość daleko).

Warto też w uzasadnionych przypadkach skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów i tam podać do weryfikacji dane naszego dewelopera. Wszystko to może zając trochę czasu, ale robimy to dla bezpieczeństwa naszej inwestycji i naszego własnego zdrowia.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange5/domains/deweloperia.com.pl/public_html/wp-content/themes/home105/single.php on line 53 Tagi: , , ,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *