Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

nieruchomoscPodjęcie decyzji o zakupie mieszkania od dewelopera musi być poprzedzone sprawdzeniem jego wiarygodności sposoby zasadniczo są dwa. Po pierwsze, możemy przyjrzeć się poprzednim inwestycjom tej samej firmy, a po drugie, możemy zasięgnąć opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Samodzielne sprawdzenie firmy deweloperskiej nie jest proste. Informacje na temat poprzednich inwestycji teoretycznie można bowiem zdobyć albo u samego dewelopera, albo u jego klientów. Do tych ostatnich jedna niełatwo jest dotrzeć, a sam deweloper informacji chętnie udzieli, owszem, ale jeśli będą one pozytywne. Przeszukanie stron internetowych też niewiele da, chyba że dla naprawdę dużych inwestycji. Tę opcję więc zostawiamy sobie na koniec, jako uzupełnienie innych sposobów, albo na wypadek, gdyby inne metody zawiodły.

Te inne metody to przede wszystkim weryfikacja dewelopera w PZFD. Jest to zrzeszenie firm deweloperskich, do którego dobrowolnie przyłączają się deweloperzy, którzy są gotowi do podpisanie kilku dokument związku, których przestrzeganie jest warunkiem członkostwa, a których celem jest zapewnienie przejrzystości i uczciwości w kontaktach z klientami.

Jednocześnie PZFD jest instytucją, która udzielić może porad w zakresie samodzielnej weryfikacji inwestycji, albo doradzić w wyborze poprzez podanie kryteriów, jakimi można się kierować, wskazując na najlepszą inwestycję. Jest to instytucja, do której deweloper nie musi należeć, natomiast większość dużych firm deweloperskich jednak przystępuje w poczet członków, aby podnieść swoją wiarygodność oraz pozwolić klientom na weryfikację swoich praktyk i umiejętności.

Polski Związek Firm Deweloperskich przygotowuje takie dokumenty jak Kodeks Dobrych Praktyk oraz zasady Katalogu Umowy Deweloperskiej. Oba one mają za zadanie porządkować i uczynić klarowniejszymi kontakty dewelopera z nabywcami, dzięki czemu umowy stają się bardziej przejrzyste, wykreślane z nich są niedozwolone klauzule i ukryte opłaty, a wprowadzana jest rzetelność i pełna informacja. Oczywiście każdy deweloper może te zasady implementować na swój sposób, jeżeli jednak je złamie, starci prawo do członkostwa w PZFD, a tym samym częściowo straci wiarygodność, którą to członkostwo zapewniało.


Tagi: , , , , ,

2 komentarze

  1. Szukanie informacji w internecie jest dobrym pomysłem, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Najlepiej na fora specjalistyczne tam powinnyśmy znałeś wiele cieakwych informacji. Zawsze też można popytać znajomych.

  2. Madziorek

    Ciekawy artykuł, jednak dla mnie oprócz internetu najważniejsza jest opinia osób, które zakupiła mieszkanie u takiego dewelopera 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *