Wyznaczanie priorytetów

mieszkaniaKiedy wiemy, na jak wysoki kredyt możemy liczyć w banku, przychodzi czas na starcie z rzeczywistością. Musimy przygotować sobie listę priorytetów- spis tych rzeczy, które będą w nowym mieszkaniu najważniejsze. Lista taka jest bardzo różnorodna i zaraz zajmiemy się przedstawieniem kilku najważniejszych punktów, które mogą się tam znaleźć.

Po pierwsze, lokalizacja. To, jak sobie ten problem zdefiniujemy, to już nasza sprawa. Może będzie nam obojętne, w jakim mieście zamieszkamy, a może wybraliśmy już konkretne rozwiązanie. Zawsze jednak musimy na lokalizację spojrzeć jeszcze pod innym kątem. W określonych sytuacjach w pewne miejsca warto mieć blisko- do szkół, do pracy, na lotnisko. Każdy ma własne potrzeby, i to dobre miejsce, żeby je sobie wypisać. Nie, żeby miały się zmienić, ale któż by pamiętał o takich drobiazgach, szukając mieszkania?

Po drugie, warunki lokalowe. Pamiętając o wysokości potencjalnej zdolności kredytowej, musimy określić, jak dużego mieszkania szukamy. Wystarczy ilość pokoi albo pewne dodatkowe wymagania, na przykład garaż, ogródek przy tarasie. Trzeba to wiedzieć wcześniej, żeby deweloperowi prosto powiedzieć, czego szukamy.

Nieruchomości możemy wybierać pod naprawdę dowolnym kątem. Ilość dostępnych mieszkań jest na tyle duża, że prawdopodobnie nawet najbardziej ekstrawaganckie żądania da się zrealizować, nie wiadomo tylko, czy w granicach naznaczonych finansowo.

Wiele osób ostatnio zaczyna interesować się nie tylko kosztami zakupu mieszkania, ale także kosztami eksploatacji, więc na listę priorytetów trafiają na przykład klimatyzatory, panele słoneczne, ciepłe ściany i energooszczędne okna. Takie nowinki z jednej strony podbijają koszt zakupu nieruchomości, ale z drugiej, efektywnie wykorzystywane, mogą się przyczynić do znaczącego spadku kosztów eksploatacji nieruchomości. W tym samym kontekście również warto spojrzeć na jakieś bardziej ekonomiczne opcje ogrzewania. W tym zakresie mamy pełną swobodę i dopóki nie skonfrontujemy naszej listy priorytetów z listą opcji dostępnych za konkretne pieniądze, nie będzie wiadomo, które z nich są do zrealizowania, a które już nie. Zawsze jednak trzeba wiedzieć dokładnie, czego się szuka. Później bardzo łatwo o czymś zapomnieć, a wszystkie detale mają znaczenie, bo zakup mieszkania do inwestycja na kilkanaście albo kilkadziesiąt lat.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *