Wynajem nieruchomości

Ze względu na cenę nieruchomości, bardzo często słyszy się o dylemacie, zwłaszcza ludzi młodych, którzy muszą rozstrzygnąć czy chcą zaciągnąć kredyt na kilkadziesiąt lat, czy wynająć mieszkanie. Ostatecznie wynajem jest droższy, ale nie stanowi tak dużego obciążenia, ponieważ nie wiąże się z jednorazowym zobowiązaniem na tak wielką kwotę. Inna sprawa, że na wynajem mieszkania czy domu też coraz częściej zaciąga się kredyt, przynajmniej na samym początku. Ludzie młodzi, świeżo upieczeni absolwenci uczelni, niechętnie od razu zaciągają kredyt. Z drugiej strony- niewielu z nich od razu ma taki dochód, żeby składanie wniosku kredytowego w ogóle miało sens, natomiast problem nie jest natury finansowej. Młodzi ludzie zwyczajnie jeszcze nie wiedzą, gdzie ich los rzuci- nie miałoby sensu kupowanie mieszkania tylko po to, aby niedługo potem je odsprzedać, bo znalazło się pracę na drugim końcu Polski.
Tak naprawdę sprawa jest dużo bardziej złożona. Ostatnie parę miesięcy dość mocno zmieniło rynek kredytów mieszkaniowych- zmiana sposobu obliczania zdolności kredytowej, konieczność opisywania warunków także w ofercie handlowej, drobne zmiany w konstrukcji umów między bankiem a kredytobiorcą: wszystko to w pewien sposób wpłynęło i na to, że być może chętniej będziemy wynajmowali mieszkania niż kupowali nieruchomości na własność.
Nie jest jednak tak, że wynajem jest rozwiązaniem idealnym. Często ograniczenia, jakie na najemcę lokalu nakłada umowa najmu znacznie utrudniają swobodne nim gospodarowanie. Zwykły przepis zabraniający wiercenia dziur w ścianach może być mocno dokuczliwy, ale prawdziwym problemem mogą być zapisy związane z płatnościami czy wypowiedzeniem. Nie każdy jest prawnikiem i czasem podpisujemy umowy, których podpisać nie powinniśmy. Wprawdzie tutaj jesteśmy prawnie zabezpieczeni, ale dyskomfort użytkowania nieruchomości pozostaje- trzymiesięczny okres wypowiedzenia jest zgodny z Kodeksem Cywilnym, ale powiedzmy sobie szczerze- miesięczny byłby w większości przypadków znacznie bardziej na rękę. Wprawdzie taki czy inny zapis w umowie nie zamyka drogi do porozumienia się z właścicielem nieruchomości, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, aby je ułatwiał.
Pamiętajmy, że mówiąc o wynajmie nieruchomości musimy też uwzględnić koszty niewielkich remontów lokalu- to nasz obowiązek zdefiniowany nie tylko w umowie najmu, ale i w KC, w związku z czym realne koszty najmu w niektórych lokalach są znacznie wyższe, niż by to wynikało po prostu z umowy.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange5/domains/deweloperia.com.pl/public_html/wp-content/themes/home105/single.php on line 53 Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *