Ustawa deweloperska

wiezowiecOd kwietnia 2012 roku w życie weszła tzw. Ustawa Deweloperska. W założeniach miała ona uprościć kontakty dewelopera z nabywcami i przyczynić się do ograniczenia nieetycznych praktyk przez niektórych deweloperów. Swoje zadanie ustawa spełniła tylko częściowo.

Naczelnym przykładem są umowy deweloperskie. Poprzednio mogły być one zawierane w formie aktu notarialnego lub umowy cywilnoprawnej. Ponieważ ta pierwsza opcja była dla deweloperów korzystniejsza, praktycznie nie dawali oni szansy nabywcom, którzy chcieli podpisać umowę notarialną. Ustawa zobowiązała jednak wszystkich deweloperów do zaprzestania podpisywania umów deweloperskich w formie cywilnoprawnej. Szybko jednak znaleźli się nieuczciwi deweloperzy, którzy przepis ten obchodzą poprzez zmianę tytułu umowy i do dziś jako jedną z opcji przy niektórych inwestycjach promują różne formy umów cywilnoprawnych.

Na pewno jest jednak już widoczna pewna poprawa sytuacji, a także inna zmiana wprowadzona przez ustawę oraz konsekwencje tej zmiany. Otóż teraz deweloper ma nie tylko możliwość, ale ustawowy obowiązek udostępnienia nabywcy prospektu informacyjnego dotyczącego nie tylko samej inwestycji, ale także jej najbliższego otoczenia. W szczególności chodzi tutaj o planowane inwestycje w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości, nawet jeśli nie będą one realizowane przez tego samego dewelopera.

Dodatkowo, w ustawie pojawia się zapis o obowiązkach dewelopera względem klienta w chwili przekazania nieruchomości, a także zdefiniowana jest zawartość umowy deweloperskiej, warunki oraz konsekwencje jej zerwania, a także zasady odbioru mieszkania.

Zapisy ustawy miały uczynić rynek inwestycji deweloperskich bardziej klarownym. Udało się to tyle, o ile, ponieważ niektórzy deweloperzy do dziś nieszczególnie przejmują się zasadami nałożonymi przez ustawę, uznając, że klient ma te prawa, których się domaga, a że o ustawie deweloperskiej nie mówiło się dużo, to i nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej funkcjonowania. Nie można powiedzieć, że nic się nie zmieniło, ale nadal trzeba liczyć na uczciwość dewelopera, ponieważ niektóre firmy stosują nieuczciwe praktyki. Dlatego też, niezależnie od tego czy i jaka ustawa zobowiązuje dewelopera to takiego, czy innego postępowania, warto zweryfikować go w PZFD, gdzie zobaczymy, czy deweloper przestrzega standardów wyznaczonych przez dobra praktykę zawodową.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *