Sprawdź dewelopera w sieci

laptopKażdy zakup nieruchomości to olbrzymi wydatek, a więc także i potencjalnie duże ryzyko, że wyjdziemy na tym interesie jak Zabłocki na mydle. Dlatego nie wolno ograniczać się do sprawdzania oficjalnych informacji na temat dewelopera. Internet daje więcej możliwości.

Poszukiwania oczywiście zaczynamy od strony internetowej dewelopera i szukamy tam informacji o jego poprzednich inwestycjach. Uzbrojeni w taką wiedzę możemy zacząć poważne szukanie, czyli przeglądać fora internetowe, różne mniejsze i większe strony poświęcone budownictwu, wreszcie nawet blogi. Wszędzie tam, gdzie pojawia się nazwa naszego dewelopera, szukamy komentarzy użytkowników- zarówno tych pozytywnych, jak i krytycznych. Tych drugich zawsze będzie więcej, bo Polacy mają tendencję do narzekania, ale jeśli znajdziemy ich naprawdę dużo i będą dotyczyły najpoważniejszych problemów, chyba powinniśmy przemyśleć nasz zakup.

Nie należy w tych poszukiwaniach zrażać się po przeczytaniu dziesiątego komentarza w stylu „nikt nie odbiera telefonów”. Najlepiej skupić się na poważnych zarzutach, takich jak błędu w wykonaniu, problemy z podpisaniem umowy, brak realizacji na czas poszczególnych etapów budowy, opóźnienia w podpisywaniu umów albo stosowanie klauzul niedozwolonych. Takie rzeczy, mimo teoretycznie szczelnej ustawy deweloperskiej, cały czas się zdarzają, a u niektórych deweloperów niestety są normą.

Warto także poszukać informacji o spółkach zależnych. Część deweloperów to spółki celowe albo właśnie spółki macierzyste. Jeśli w przypadku naszego dewelopera taka sytuacja ma miejsce, warto przyjrzeć się sprawozdaniom finansowym wszystkich tych spółek, żeby mieć pewność, że dzięki kreatywnej księgowości nie zamaskowano przed nami ważnych problemów finansowych, które mogłyby doprowadzić do upadłości przed zakończeniem inwestycji. Ciekawych informacji mogą dostarczyć też analizy raportów giełdowych i publikowanych tam sprawozdań, a to bogate źródło wiedzy, bo wielu deweloperów to spółki akcyjne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zabezpieczeni wiedzą zdobytą dzięki takim prostym czynnością wiemy o deweloperze na tyle dużo, że możemy podejmować rozsądne i świadome decyzje, przez które nie stracimy części albo i całości naszych środków.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *