Samodzielna sprzedaż mieszkania

Od lat, wiele miejsca poświęca się dylematowi sprzedawcy mieszkania. Można je sprzedawać bezpośrednio, albo za pośrednictwem wyspecjalizowanych agentów nieruchomości czy biur obrotu nieruchomościami. Znamienne jest to, że każde z tych dwóch rozwiązań ma tyle samo wad, ile zalet. Oczywiście głównym rozpatrywanym czynnikiem najczęściej jest cena, jednak czy takie spojrzenie na sprzedaż mieszkania dokądkolwiek nas doprowadzi?
Faktem jest, że mieszkania bez pośrednika można kupić znacznie taniej, a sprzedający nie musi się martwić podziałem dochodu. Sęk w tym, że sprzedać mieszkanie czy dom wcale nie jest łatwo. Klienci są wybredni- patrzą na cenę, owszem, ale nie jest to jedyny bodziec, który może zachęcić lub zniechęcić do sfinalizowania transakcji. Dla wielu sprzedających zresztą sprzedaż nieruchomości jest wysiłkiem ponad miarę. Nie jest to tak proste, jak się wielu wydaje- nie wystarczy dać ogłoszenie do gazety albo na płocie wywiesić wielki baner. Rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo zmiennym, a w związku z tym sprzedaż nieruchomości jest pewnym procesem, który wymaga poświęcenia mu całej uwagi i sporego czasu.
Jeśli podejmujemy wyzwanie i chcemy samodzielnie sprzedać jakąś nieruchomość, musimy dobrze przemyśleć kwestię promocji naszej oferty. Każda bowiem sprzedaż jest swego rodzaju konfliktem między kupującym a sprzedającym. Konflikt ten prowadzi z reguły do ustalenia ceny nieruchomości. I właśnie w tym tkwi cały problem. Zazwyczaj samodzielna sprzedaż mieszkania oznacza, że nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej promocji i chętnych na zakup nieruchomości nie zgromadzimy wielu. To zaś z kolei w oczywisty sposób może zmusić nas do obniżenia ceny. Gdybyśmy skorzystali z oferty pośrednika, nasza nieruchomość zostałaby właściwie rozreklamowana, na skutek czego znalezienie kupującego z odpowiednio zasobnym portfelem byłoby znacznie łatwiejsze, choć oczywiście gwarancji mieć nie możemy. Słowem tylko warto wspomnieć o tym, że sprzedaż nieruchomości to także wyzwanie prawne i tu także przydatna jest pomoc kogoś, kto w tej branży ma większe doświadczenie. Dzięki temu skonstruujemy lepszą i bezbłędną umowę kupna-sprzedaży, co jest sporym osiągnięciem, bo wiele z umów obowiązujących przy kupnie nieruchomości bez pośredników zawiera mniejsze lub większe niezgodności z obowiązującymi przepisami.


Tagi: , , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *