Odpowiedzialność dewelopera

Choć buduje się obecnie dużo, niestety nie zawsze buduje się dobrze. Zresztą nie chodzi tylko o niestaranne wykonanie prac- czasem pewne wady lokalu powstają, kiedy wykorzystane materiały były gorszej jakości niż deklarował producent, albo z powodu warunków atmosferycznych nie udało się zagwarantować właściwych warunków dla ukończenia budowy. Samo znalezienie wady nie jest niczym nadzwyczajnym nawet w odniesieniu do najlepszych nieruchomości od najwyżej docenianych polskich deweloperów. Nie jest też powodem do płaczu, ponieważ deweloper ma obowiązek wadę tę naprawić.
Wielu deweloperów jednak stara się tej odpowiedzialności uniknąć, a robi to zrzucając winę na wykonawcę. Faktem jest, że zazwyczaj wszelkie wady nieruchomości wynikają z błędów (zawinionych lub nie) ekipy budowlanej, ale polskie prawo jasno stanowi, że za stan sprzedawanej nieruchomości odpowiada nie wykonawca, ale sprzedający, a więc w naszym przypadku deweloper. Nie ma znaczenia, że za fizyczne wybudowanie nieruchomości odpowiada inna firma- w przypadku odkrycia wady, należy ją zgłosić do osoby lub firmy sprzedającej nieruchomość. To obowiązkiem sprzedającego będzie też naprawienie usterki, choć oczywiście w tym przypadku również deweloper może wykorzystać zewnętrznego wykonawcę. Czasem jest to zresztą regulowane przez odrębne umowy między wykonawcą a deweloperem, jednak nas, jako kupujących mieszkanie, te zależności nie muszą interesować.
W przypadku naprawy usterki przez zewnętrznego wykonawcę to wciąż deweloper pozostaje odpowiedzialny za stan techniczny budynku. Nawet gdyby tę samą usterkę poprawiano kilkakrotnie, wciąż odpowiedzialność za jej usunięcie spadać będzie na sprzedającego nieruchomość. Te same zresztą okoliczności występują w przypadku zakupu lokalu od osoby prywatnej- to sprzedający odpowiada (choć często w innym zakresie niż deweloper) za stan techniczny nieruchomości. Łatwo wytłumaczyć to na przykładzie nieruchomości istniejących w ramach wspólnot mieszkaniowych, a jednak formalnie posiadanych przez różne osoby- w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości odpowiedzialna za nią nie jest wspólnota mieszkaniowa, ale osoba sprzedająca. Do rzadkości należą przypadki, kiedy w grę wchodziłaby tu również inna umowa między dotychczasowym właścicielem a wspólnotą mieszkaniową zmieniająca ten stan rzeczy.


Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *