Odbiór tylko z umową

mieszkaniaJeśli odbieramy klucze do mieszkania, robimy to zawsze na podstawie dokumentów nieruchomości. W tym przypadku będą to projekt oraz umowa. Oba te dokumenty definiują co i w jaki sposób miało zostać przygotowane przez dewelopera. Jakiekolwiek niezgodności traktujemy jako usterki i natychmiast zgłaszamy deweloperowi do naprawy, nie odbierając mieszkania.

Dokumenty (projekt oraz umowa) określają, z jakich materiałów miały być wykonane poszczególne elementy. Niektórzy deweloperzy stosują niedopuszczalne praktyki zamiany materiałów na inne, żeby obniżyć cenę prac. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie sprawdzić, czy użyty materiał jest tym, który powinien się w danym miejscu znaleźć, skorzystajmy z pomocy eksperta.

Umowa określa także standard wyposażenia, czyli na przykład typ okien, grzejników, liczbę gniazdek elektrycznych zamontowanych w każdym pokoju oraz wysokość, na jakiej się znajdują. Z projektu natomiast dowiemy się, jaki miał być metraż pomieszczeń. To ważne, ponieważ cena jest przecież ustalana w zależności od powierzchni mieszkania. Tam też sprawdzimy czy i ewentualnie jakie pomieszczenia jeszcze miały się znajdować w mieszkaniu lub poza nim, a także zweryfikujemy rozmieszczenie drzwi. Ważna uwaga: jeśli drzwi otwierają się w stronę przeciwną, niż jest do zaznaczone na planie, deweloper ma obowiązek poprawić tę usterkę. Nawet jeśli na razie wydaje się nam, że to drobiazg, raz, że za ten drobiazg też płacimy, a dwa, że drzwi otwierające się nie w tę stronę mogą dość poważnie nabruździć w koncepcji wyposażenia wnętrza.

W projekcie zaznaczone są także instalacje w mieszkaniu. Wszystkie należy sprawdzić dokładnie, czyli określić zgodność z projektem rozmieszczenia grzejników rozdzielaczy, pionów wentylacyjnych, gniazd, wyłączników wpustów kablowych- wszystko to musi znajdować się dokładnie w takim miejscu, jakie jest zaznaczone na planie. Jeśli nie jest- nie odbieraj kluczy i poczekaj na naprawę usterek. Dopóki nie odbierzesz kluczy, deweloper nie otrzyma twoich pieniędzy, więc z pewnością będzie mu zależało na tym, aby wszystkie naprawy wykonać jak najszybciej.

Pamiętaj, że odbioru mieszkania możesz dokonać, korzystając z pomocy eksperta. Zrób tak, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy samodzielnie będziesz w stanie określić zgodność wykonania z umową i projektem.


Tagi: , , ,

1 Comment

  1. Mieszkaniec

    Nie wyobrażam sobie odbioru mieszkania bez umowy!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *