O kredytach mieszkaniowych

Kredyt mieszkaniowy bardzo często kojarzy się nam jedynie z zakupem nieruchomości, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Tymczasem jednak zastosowania kredytów mieszkaniowych są bardzo różne. Oczywiście- kupno nieruchomości pozostaje głównym z nich, jednak kredyt mieszkaniowy pozwala także na sfinansowanie remontu lub wynajmu lokalu. Podobnie nieprecyzyjnie wyrażamy się zazwyczaj o kredytach hipotecznych, choć tu popełniamy błąd innej natury. Otóż kredyt hipoteczny nie jest, jak się powszechnie uważa, kredytem na zakup nieruchomości. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie tego typu, którego zabezpieczeniem jest ustalona nie nieruchomości (czyli w skrócie lokalu lub działce) hipoteka. Nie jest natomiast odgórnie określony cel udzielania takiego kredytu.
Wiedza ta jest dość przydatna, ponieważ te same błędy powtarzają się także w reklamach, a to z kolei czasem wprowadzić nas może w błąd. Przede wszystkim kupując nieruchomość powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dany kredyt jest dedykowany właśnie dla tego celu czy może jest produktem o szerszym przeznaczeniu. Od tego w jakimś stopniu może zależeć cena i wysokość opłat towarzyszących, więc w tym wypadku wiedza na temat rynku kredytowego może przyczynić się do ocalenia naszego portfela.
Niektóre banki wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów tworzą oferty dedykowanych kredytów na zakup mieszkania lub budowę domu. Takie kredyty, co poniekąd wynika z wysokości zobowiązania, są kredytami hipotecznymi, jednak „mieszkaniowymi” już się ich nazywać nie powinno. Należy bezwzględnie dowiedzieć się wszystkiego o danym kredycie, zanim zdecydujemy się na jego wykorzystanie jako źródła finansowania budowy, zakupu lub najmu nieruchomości. I chodzi tu nie tylko o to, o czym wszyscy doskonale wiemy, czyli o obowiązku czytania umowy, ale także o poznaniu rodzaju produktu finansowego, z jakim mamy do czynienia. Dzięki temu, że wielu z nas wciąż niewłaściwie klasyfikuje poszczególne kredyty, banki mogą żerować na naszej niewiedzy, na co my godzimy się, błędnie sądząc, że lepszego kredytu nie uda się znaleźć. Czasem w tym samym banku współistnieją dwa bardzo podobne kredyty, z tym że każdy z nich dedykowany jest dla innych rozwiązań, a więc i w różnych sytuacjach są one najbardziej opłacalne dla kredytobiorców, czyli dla nas.


Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *