Nowy czy doświadczony deweloper?

nieruchomoscChoć rynek nieruchomości nie jest dziś szczególnie stabilny, deweloperzy rozpoczynają wiele nowych inwestycji. Nie wszystkie z nich są prowadzone przez doświadczonych deweloperów, bo na rynku pojawiły się także nowe firmy i my, jako klienci, stajemy przed kolejnym dylematem- wybrać mieszkanie od doświadczonego dewelopera czy od gracza, który na rynku jest od niedawna? Nietrudno się spodziewać, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Za wyborem nowego dewelopera przemawia niewiele argumentów, ale jeden z nich jest szczególnie ważki- cena. Nowa firma, aby przyciągnąć więcej klientów, musi konkurować na polu cen. Jednak to, co powinno nas również zainteresować, to historia firmy. Deweloperzy nie powstają ot tak. Wiele nowych firm to jedynie owoc podziały starczych, co oznacza, że nie można postawić znaku równości między deweloperem nowym i niedoświadczonym. Opcja skorzystania z taniej nieruchomości wybudowanej przez doświadczonego dewelopera pod nową nazwą na pewno kusi, ale najlepiej byłoby dowiedzieć się, z jakiego powodu stara spółka się rozpadła. Być może powód miał istotne znaczenie dla jakości wykonywanych inwestycji i wtedy ponownie będziemy musieli się zastanowić, czy na pewno wybieramy najlepszą opcję.

Najsilniejszą kartą przetargową doświadczonych deweloperów jest to, że możemy obejrzeć także poprzednie ich inwestycje, a także dowiedzieć się, jak współprace oceniają ludzie, którzy wcześniej ją podjęli. Nie mniej istotne będzie sprawdzenie przebiegu wcześniejszych inwestycji- czy terminy oddania nie były przesuwane, czy ceny w międzyczasie nie zmieniały się znacząco na niekorzyść klientów, czy można było skontaktować się z deweloperem w sprawie zauważonych usterek i czy nadzór budowlany nie miał większych uwag do sposobu realizacji inwestycji. Wadą sprawdzonych deweloperów będzie oczywiście cena. To zrozumiałe, ale czasem różnice są dla wielu osób nieco zbyt duże.

Nie należy z góry przekreślać szans nowych deweloperów. Oni także mają czasem ciekawe pomysły i dobre lokalizacje, a ekipa może być nawet bardziej doświadczona niż w firmach, które działają od lat. Nie ma jednak też co rozpalać się wielkim entuzjazmem na widok nieznanego wcześniej logo firmy deweloperskiej. Trzeba po prostu przyjrzeć się inwestycji i realizatorowi i na spokojnie podjąć decyzję, argumentując ją logicznymi argumentami.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *