Nowe oblicze kominków

Kominki z pocztówek to piękna rzecz, ale niekoniecznie praktyczna. Owszem, kominek w ścianie, tak częsty widok na bożonarodzeniowych obrazkach, nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale w mieszkaniu go nie postawisz, a i do najbardziej energooszczędnych też nie należy. Dlatego w tym artykule chciałem napisać coś na temat nowego oblicza kominków.
Od razu zdradzę, że nie będą to klasyczne kominki opalane drewnem, ale opalane bioetanolem, tak zwane biokominki. Użycie biopaliwa płynnego, niewydzielającego podczas spalania żadnych toksycznych spalin, niekopcącego, dało możliwość postawienia kominka tam, gdzie wcześniej było to całkowicie niemożliwe. Takim kominkiem, który najbardziej mnie zainspirował jest jeden z biokominków znanego producenta (podobnych modeli są setki) wbudowany w stół czy raczej ławę pokojową. Sprawdziłem też inne modele i wszystkie wyglądają koncepcyjnie podobnie, choć oczywiście szczegóły wykonania są odmienne.
Faktem jednak jest, że korzystając z takiego biokominka można wypić kawę tuż przy hulającym płomieniu, który daje sporo ciepła i stwarza przytulną atmosferę. Poza skrzyżowaniem ławy z kominkiem można też kupić biokominki przypominające akwaria lub po prostu kominek, w którym płomień będzie pojawiał się między żaroodporną szybą a tylną ścianą przykręcaną do ściany w mieszkaniu. Niektórzy producenci stworzyli też kominki w kształcie tub, rur lub wielkich wazonów, które nadają się idealnie nie tylko do domu czy mieszkania, ale też do ogrodu czy na działkę.
Biokominki, jeśli tylko zapewnić im dostęp powietrza (a to konstrukcje otwarte, więc to mamy w zasadzie zagwarantowane), nie wydzielają żadnych toksycznych spalin, a jedynie dwutlenek węgla i wodę, które przy normalnej wentylacji w mieszkaniu nie są szkodliwe- parę wodną zresztą wymienia się jako jeden z najważniejszych atutów biokominków- unikamy wówczas problemu suchego powietrza, z jakim mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych metod grzewczych, na przykład klasycznych kominków czy grzejników centralnego ogrzewania. Cena takiego kominka to mniej więcej od 150złotych w górę, natomiast litrem paliwa można podtrzymywać płomień nawet do 9 godzin, co jest bardzo dużą zaletą w porównaniu z innymi systemami ogrzewania.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange5/domains/deweloperia.com.pl/public_html/wp-content/themes/home105/single.php on line 53 Tagi:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *