Nieruchomości dla firm

W popularnych opracowaniach dotyczących nieruchomości, lokalom użytkowym poświęca się stosunkowo niewiele czasu, wychodząc z założenia, że po pierwsze, mniej jest osób zainteresowanych, a po drugie, że nieruchomości tego typu można wybierać posługując się kryteriami przyjętymi dla nieruchomości mieszkalnych. Oczywiście, pewne ogólne zasady pozostają niezmienne, jednak z uwagi na specyficzne przeznaczenie dość poważnym błędem jest, jeśli przy wyborze nieruchomości dla firmy ograniczymy swoje oczekiwania.
Przede wszystkim warto pamiętać, że wszelkie lokale użytkowe, czy to biura, czy lokale handlowe, muszą dać się zagospodarować tak, żeby wygodnie i przyjemnie było nie tylko pracownikom, ale też, a może przede wszystkim, klientom firmy. To wymusza pewne oczekiwania względem choćby ustawności lokalu czy jego charakterystyki cieplnej. Wiele oczywiście będzie zależało od rodzaju działalności, jaką w danym lokalu chcemy prowadzić, ale każda gałąź działalności w zasadzie może mieć swoje wyróżniki w tej materii. Jeśli więc zamierzamy na terenie nieruchomości prowadzić działalność handlową, lokal powinien być możliwie prosty, jeśli chodzi o plan- w ten sposób zapewnimy przejrzyste ustawienie mebli sklepowych i usprawnimy poruszanie się. Jeśli natomiast dana nieruchomość ma posłużyć jako biuro, ważne jest, aby miała wydzieloną architektonicznie część, którą moglibyśmy przeznaczyć na zaplecze techniczne i socjalne.
Nieruchomości dla firm można znaleźć w specjalistycznych biurach nieruchomości albo na specjalnych stronach internetowych. Rzadko zdarza się, żeby nieruchomości użytkowe i mieszkalne znalazły się w jednym serwisie www albo w jednym katalogu biura nieruchomości. Ponieważ specyfika tych dwóch typów nieruchomości jest zupełnie odmienna, różne też firmy zajmują się obrotem nimi.
W przypadku nieruchomości dla firm nieco inne mogą też być warunki płatności. Ponieważ zasadniczo relacje finansowe pomiędzy podmiotami gospodarczymi wyglądają nieco inaczej niż pomiędzy osobami prywatnymi, czasem wynajem lub kupno nieruchomości mogą być korzystniejsze dla firmy niż dla osoby prywatnej. Nieco inaczej będzie też wyglądała umowa, ale są to już szczegóły techniczne, na których rozważanie nie czas teraz i nie miejsce, ale o których warto pamiętać.


Tagi: , , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *