Mieszkanie i otoczenie

plac-zabawWśród wielu czynników kształtujących cenę nieruchomości, bardzo ważny jest czynnik otoczenia. Mieszkanie powstaje przecież jako część pewnego osiedla, a w związku z tym również charakterystyka całości będzie miała wpływ na cenę nieruchomości.

Podstawowa rzecz, czyli wielkość terenu. Bez względu na to, jak zostanie on wykorzystany, im większy teren kupi deweloper pod swoją inwestycję, tym wyższy będzie koszt za metr mieszkania, bo trzeba w to wliczyć również dużą nieraz część niewykorzystaną pod budowę. Nie znaczy to jednak, że mamy unikać tych inwestycji, gdzie wykorzystana jest maksymalna powierzchnia. Ona być wykorzystywana efektywnie, a nie w jak największym stopniu. To dwie różne rzeczy, bo w przestrzeni osiedla można utworzyć plac zabaw, boisko, wybieg dla psów albo mini-park. To wszystko ma znaczenie i nie chodzi już tylko o sam koszt zakupu terenu. Infrastruktura, jaka tam powstaje, również kształtuje cenę mieszkania. Oczywiście odpowiedź na pytanie o to, w jaki sposób kształtuje, nie należy do prostych i jest dość niejednoznaczna, natomiast obowiązkiem naszym jest zawsze kupować mieszkanie i patrzeć na to, co dzieje się dookoła- czy będziemy mieli gdzie wysłać dziecko na plac zabaw, gdzie wyjść z psem, gdzie zostawić samochód albo rower.

Przez otoczenie osiedla należy tez rozumieć na przykład bliskość sklepów. Są one na pewno niezbędne i nawet jeśli w pomieszczeniach użytkowych budynku jakiś powstanie, nie musi on nam odpowiadać. Cena mieszkań w nowym budynku zależy więc tez paradoksalnie od tego, co dzieje się poza tym budynkiem- czy okolica ma opinię bezpiecznej, czy jest zielona, czy tylko betonowa, czy gdzieś w pobliżu są szkoły, kina, teatry, linie tramwajowe- wszystko to ma wpływ na cenę, jaką ustali deweloper i my mamy sprawdzić, czy cena ta nie jest dla nas za wysoka. Każdy ma swoje wymagania i niektórym większa część udogodnień nie jest w ogóle potrzebna.

Mieszkanie zawsze jest częścią otoczenia. Nie można wybrać sąsiadów, ale z powodzeniem można wybierać okolicę. Prowadzonych inwestycji w każdym mieście jest całkiem sporo. Zawsze jest więc  czego wybierać, a jeśli nie ma w tym momencie, warto dopytać, być może w najbliższym czasie deweloper planuje start jakiejś nowej inwestycji, w której zarówno mieszkania, jak i ich otoczenie, będą spełniały wszystkie stawiane przez nas wymagania.


Tagi: , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *