Mieszkanie do mieszkania i do zarabiania

mieszkaniaZakup nieruchomości, jaka by ona nie była, to zawsze poważna inwestycja, dlatego musi zostać gruntownie przemyślana. Najważniejsza rzecz, która wpłynie na ocenę konkretnej inwestycji i decyzje o ewentualnym zakupie to cel, w jakim nabywamy nieruchomość. Zasadniczo są tu dwie możliwości: kupujemy mieszkanie, w którym chcemy mieszkań, albo nieruchomość, którą potraktujemy jako inwestycję. Na co zwrócić uwagę w obu przypadkach?

Po pierwsze, jeśli chcemy sami mieszkać w danym mieszkaniu, musimy sprawdzić dokładnie jego lokalizację względem kilku punktów, a więc, w zależności od potrzeb i przewidywań, przedszkola, szkoły, miejsca pracy, a także na przykład przychodni lekarskiej. Ważna jest ogólna dostępność komunikacyjna oraz potencjał rozwojowy dzielnicy, bo od tego zależy, czy nasze mieszkanie będzie wrastało w miasto razem z całym budynkiem, czy może inwestycja dewelopera odbyła się w takiej lokalizacji, że we wszystkie miejsca będzie nam daleko.

W zasadzie podobnie działamy, jeśli chcemy na nieruchomości w przyszłości zarabiać, jednak tutaj częściej niż na przedszkola i przychodnie, patrzymy na dostępność instytucji kulturalnych albo na przykład bliskość zjazdu na autostradę czy odległość od dworca kolejowego. Oczywiście to kwestia względna i jeśli mamy już jakiś konkretny plan, jak na tym mieszkaniu zarobić, musimy odpowiednio zmodyfikować nasze oczekiwania względem okolicy.

Bez względu jednak na to, jak zamierzamy korzystać z mieszkania, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nie jest ono nigdy samodzielnym tworem. Wiele inwestycji nigdy nie osiągnęło pełnej rentowności dlatego, że deweloper wzniósł budynek w miejscu, które jako całość się nie rozwija- biednej, peryferyjnej dzielnicy, z dala od przystanków komunikacji miejskiej, a pobliżu ruchliwej drogi, ale bez dogodnego na nią zjazdu. Takie drobiazgi potrafią rozłożyć całą inwestycję, a nam odebrać przyjemność z mieszkania w nowym lokalu.

Nasze wymagania muszą być jasno określone. O ile w przypadku mieszkań, z których chcemy sami korzystać, raczej nie ma z tym problemu, o tyle z nieruchomościami z przeznaczeniem na inwestycje, zdarza się, że zmieniamy zdanie co chwilę. W ten sposób nie można wybrać właściwej nieruchomości, bo każda ma inną charakterystykę.


Tagi: , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *