Leasing nieruchomości

Nieruchomości można pozyskać na kilka sposobów. Można ją kupić, wybudować czy też wynająć. Jednak nie każdego stać na wyłożenie sporej ilości pieniędzy . Dosyć nowym rozwiązaniem jest leasing. Leasing jest bardzo popularny jeśli chodzi o nieruchomości biurowe i użytkowe.

Pierwsze umowy zawarte zostały pod koniec lat 90-tych i zawierały je głównie firmy z zagranicznym kapitałem. Leasing polega na przekazaniu prawa do korzystania z danego dobro w zamian za wznoszone opłaty. Firma leasingowa nabywa wskazane dobro i przekazuje je klientowi w użytkowanie. Umowa tego typu ma pewne podobieństwa do umowy najmu, w umowie leasingowej istnieje zapis mówiący o tym ,że po zakończeniu jej trwania firma, która użytkuje daną nieruchomość może ją wykupić po z góry ustalonej cenie po zakończeniu umowy leasingowej. Umowy leasingu nieruchomości zawiera się na dłuższy okres – nawet do 15 lat. Leasing nieruchomości ma licznych klientów ze względu na to, że banki niechętnie finansują zakup nieruchomości dla firm.

Przedmiotem leasingu dla nieruchomości są budynki, lokale biurowe, lokale handlowe lub usługowe, hale magazynowe, chłodnie i wiele innych obiektów wybranych przez klienta. Istnieją dwa rodzaje leasingu- leasing finansowy i operacyjny Leasing finansowy dotyczy raczej całej nieruchomości wraz z gruntem. Leasing operacyjny stosuje się do zabudowań. Grunt nie jest przedmiotem leasingu operacyjnego i z tego względu razem z leasingiem operacyjnym na zabudowania i urządzenia, można zawrzeć umowę leasingu finansowego lub dzierżawy gruntu. W leasingu operacyjnym minimalny okres umowy wynosi 10 lat. Ten rodzaj leasingu przypomina kredyt bankowy  a różni ich tylko prawo własności.  Różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest taka, ze w leasingu finansowym nie ma wymogu związanego z minimalnym okresem umowy. Z zawarciem umowy leasingu nieruchomości związane jest pewne ryzyko. Istnieje ryzyko upadku firmy leasingowej. Największe ryzyko związane jest jednak z długim okresem finansowania, przeciętny czas trwania umowy leasingowej wynosi 10 lat. W Polsce leasing nieruchomości się rozwija, istnieje wiele firm na rynku oferujących ten produkt finansowy, wzrasta liczba klientów zainteresowana tym produktem. Rośnie również poziom wiedzy na ten temat. Obecnie firmy leasingowe wprowadzają na rynek leasing dla klientów indywidualnych. Aspekt ten najbardziej jest widoczny przy korzystaniu z leasingu na samochody, ale miejmy nadzieję, że  na leasing  nieruchomości też przyjdzie czas.


Tagi: , , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *