Księga wieczysta

wiezowiecAby spokojnie gospodarować nieruchomością, deweloper powinien posiadać pełnię praw do działki i samego budynku. Teoretycznie tak właśnie będzie, ale nie zaszkodzi się upewnić, tym bardziej że budowa nieruchomości nie musi odbywać się na podstawie prawa własności.

Pierwszym krokiem będzie więc uzyskanie numeru księgi wieczystej. Powinniśmy otrzymać go bez problemu od dewelopera. Jeśli ten będzie robił większe problemy, powinno to wzmóc naszą czujność. Jeśli mimo wszystko nie uda się nam wyciągnąć numeru księgi wieczystej, można go zdobyć na własną rękę, choć sposobu tego nie polecamy ze względu na niejasne przepisy prawa w tym zakresie. Tak czy siak, uzbrojeni w numer księgi wieczystej udajemy się do sądu wieczysto-księgowego.

Szukamy tam w aktach nieruchomości uprawnień dewelopera. Najkorzystniejsze dla nas sytuacje to te, w których deweloper posiada albo prawo własności, albo nabył prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. W niektórych przypadkach jednak deweloper nie będzie ani właścicielem, ani użytkownikiem. To nie oznacza jeszcze samo przez się żadnych problemów, ale jeśli w księdze pojawiają się jakiekolwiek zastrzeżenia na rzecz dewelopera, odłóżmy akta i najlepiej poszukajmy innej inwestycji. Podobne postępowanie będzie rozsądne, jeśli okaże się, że deweloper posiada tylko prawa do części działki, a jeszcze gorzej, jeśli w stosunku do drugiej części toczy się postępowanie o ustanowienie służebności. Wszystko to może nas potem słono kosztować, bo są duże szanse na to, że inwestycja nie będzie realizowana terminowo, a zresztą nawet jej ukończenie prawdopodobnie nie zakończy sporu o prawa do działki.

Przy odrobinie sprytu dane z księgi wieczystej sprawdzimy przez internet. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia dane ponad 12 milionów z niespełna 19 milionów istniejących ksiąg wieczystych. Wprawdzie w ten sposób nie uzyskamy odpisu, ale w tej sytuacji też nie jest nam on do niczego potrzebny.

Sprawdzenie księgi wieczystej rzadko zaskakuje i zwykle wszystko jest tutaj w porządku. Ponieważ jednak rozwiązanie ewentualnych problemów absolutnie nie leży w naszej gestii, dobrze byłoby jednak na wszelki wypadek sprawdzić księgę wieczystą- tak dla swojego własnego spokoju, który mógłby zostać zburzony nawet po ukończeniu inwestycji przez dewelopera.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *