Krok zerowy

pieniadze-na-mieszkanieZanim z ogóle zaczniemy rozglądać się za jakąkolwiek nieruchomością w dowolnej inwestycji deweloperskiej, musimy wiedzieć, jak bardzo nasze spojrzenia mogą być ograniczone finansami. Mówiąc wprost: poszukiwania nieruchomości zaczyna się os poszukiwania pieniędzy. Oczywiście nie ma co liczyć na płatności gotówkowe, a jedynie kredyt, ale tutaj potrzeba trochę rozwagi. O tym właśnie w tym artykule.

Sama procedura poszukiwania kredytu nie jest szczególnie skomplikowana, ale nie będę jej tu poświęcał wiele miejsca, bo jest wystarczająco dobrze opisana w innych źródłach. Źródła te jednak zazwyczaj milczą o dwóch rzeczach.

Pierwsza to uporządkowanie osobistych finansów. Zamknięcie kart kredytowych i pozbycie się kredytów odnawialnych to pierwszy krok na tej drodze. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, bo tym lepszy będzie obraz naszej pełnej zdolności kredytowej. Jeśli mamy jakieś zobowiązania do spłacenia, najlepiej zrobić to przed wnioskiem o kredyt na zakup mieszkania, a to dlatego, że przecież każdy kredyt będzie wyraźnie zmniejszał naszą zdolność kredytową. Dlatego im większej ilości zobowiązań się pozbędziemy, tym wyższa będzie ta zdolność. Mając uporządkowane finanse w sferze długów, musimy skupić się na oszczędnościach, i to właśnie drugi punkt, który zwykle pomija się przy analizie procedur przyznawania kredytu. Mamy jakąś kwotę oszczędności odłożoną z przeznaczeniem na wkład własny. To logiczne, bo kredyty bez wkładu własnego raz, że są rzadziej udzielane, a dwa, że są zdecydowanie droższe. Problem jednak polega na tym, że nie możemy całych oszczędności przeznaczyć na wkład. Własne M nie kończy się na przekazaniu kluczy. Tak zwany standard deweloperski wymaga jeszcze naprawdę pokaźnych wydatków, zanim mieszkanie będzie nadawało się do wprowadzenia się. To oznacza, że nasze oszczędności musimy podzielić na te, które będą stanowiły wkład własny i te, za które zamierzamy wyposażyć nowe mieszkanie.

Sęk w tym, że ten podział zmniejsza nam kwotę wkładu własnego, co zapewne spowoduje ograniczenie zdolności kredytowej. Niemniej jednak dopiero w ten sposób zabezpieczeni możemy ruszać na poszukiwania kredytu za zakup mieszkania. Że zadanie to niełatwe, niech świadczy zdziwienie tych, którzy wcześniej nie pomyśleli o odłożeniu pieniędzy na wyposażenie mieszkania.


Tagi: , , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *