Jak odbierać mieszkanie?

klucze-do-mieszkaniaOdbiór mieszkania jest zwieńczeniem całego oczekiwania. Chwili tej towarzyszą zawsze duże emocje, i to oczywiście nie dziwi. Nie można jednak dopuścić do tego, aby w emocjach popełnić jakiś błąd i odebrać mieszkanie, które jeszcze nie jest gotowe do odbioru. Wprawdzie przed przekazaniem kluczy budynek będzie miał już pozwolenie na użytkowanie, ale to nie znaczy, że będzie idealnie zgodny z planem.

Po pierwsze więc, na odbiór mieszkania umawiajmy się tylko w takim czasie, żebyśmy mogli oglądać wszystko przy świetle dziennym. Jeśli nie jesteśmy sami ekspertami budownictwa, najlepiej zabierzmy ze sobą profesjonalistę. Może to być zaprzyjaźniony fachowiec, a jeśli takiego nie znamy, inspektor budowlany. Ich pomoc pozwoli weryfikować zgodność wykonania z planem. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę, napiszę innym razem.

Pamiętaj, że odbiór kluczy do mieszkania nie musi zamykać całości jego budowy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki, masz dwie możliwości- odmówić odbioru kluczy do czasu wykonania wszystkich napraw, albo odebrać klucze i czekać na usunięcie usterek. Zgodnie z radą Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powinieneś wybrać tę pierwszą opcję. Dopóki nie odbierzesz kluczy, nie płacisz pozostałej należności na konto dewelopera. To na pewno zmobilizuje go do działania szybciej i silniej niż późniejsze upominanie się o naprawę usterki.

Jeszcze jedna uwaga- po podpisaniu umowy, przekazaniu prawa własności i odebraniu kluczy na dobrą sprawę kończą się twoje stosunki z deweloperem. Umowa reguluje, w jakim trybie będą naprawiane usterki zauważone później. Ponieważ zwykle jest to normalny tryb gwarancyjny, na takie naprawy czeka się dość długo, a w związku z tym lepiej jest dobrze przyjrzeć się mieszkaniu przed odbiorem kluczy, bo do chwili podpisania umowy deweloper ma obowiązek bezpłatnego i bezzwłocznego naprawiania wszystkich usterek, które zauważysz. Zresztą usterka ta może mieć zarówno charakter niewielkiego pęknięcia posadzki, ale może też być poważną wadą budowlaną lub niezgodnością projektową. Sprawą dewelopera i tylko jego jest, w jaki sposób usterkę usunie, ale pamiętaj, że ty nigdy nie masz obowiązku odbioru mieszkania, które jest wykonane niezgodnie z umową, sztuką budowlaną albo projektem.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *