Jak analizować umowę?

umowaNasze prawo do informacji obejmuje także przegląd i analizę zapisów umowy, jaką ma nam do zaproponowania deweloper. Niektóre firmy jednak starają się za wszelką cenę ukrywać wzory umowy. Obowiązkiem dewelopera jest wydanie każdemu zainteresowanemu wzoru umowy, nie ma żadnej możliwości ominięcia tego obowiązku, a jeśli deweloperowi bardzo zależy na tym, żebyśmy nie przejrzeli najpierw wzoru, nie bierzmy go i najlepiej nigdy nie wracajmy w to miejsce.

Otrzymany od dewelopera wzór umowy możemy w domu na spokojnie przeanalizować. Pośpiech tutaj zdecydowanie jest złym doradcą. Taką umowę należy czytać, zwracając szczególną uwagę na zdefiniowany w niej zakres naszej odpowiedzialności i wysokość wszystkich opłat- będzie ich sporo, ale nie w ilości tkwi problem, ale w wysokości i niejasnej definicji poszczególnych opłat. Po drugie, musimy sprawdzić, jakie obowiązki umowa nakłada na dewelopera i co stanie się, jeśli nie wywiąże się on ze swoich obowiązków. To prowadzi wprost do punktu o karach umownych, któremu też trzeba się wnikliwie przyjrzeć. Na koniec zostaje jeszcze kwestia uprawnień, jakie deweloper przyznaje sobie, jeśli chodzi o możliwość jednostronnej zmiany warunków umowy.

Czytając umowę, najlepiej na bieżąca zaznaczać to, czego w niej nie rozumiemy. Jeśli jednak chodzi o wyjaśnienia, najlepiej skonsultować się z prawnikiem. Przy okazji można poprosić go o analizę całej umowy między innymi pod kątem klauzul zabronionych, bo katalog tych już jest długi, a wydłuża się prawie każdego dnia.

Prawnik oczywiście policzy sobie około kilkudziesięciu złotych za analizę umowy, ale to nie jest wielki wydatek, jeśli w grę wchodzi cena rzędu dwustu czy trzystu tysięcy złotych, a czasem nawet więcej.

Analizy umowy nie dokona za nas notariusz w chwili podpisywania jej. Kompetencje notariusza, który musi zachować bezstronność, będą ograniczały się jedynie do wyjaśnienia tych punktów umowy, które wzbudzą nasze podejrzenia w czasie odbioru mieszkania. Wzór umowy należy przeanalizować wcześniej, a żeby ograniczyć koszty do minimum, warto zanieść radcy prawnemu od razu wszystkie wzory umów zgromadzone u różnych deweloperów, których projektami i inwestycjami się interesujemy. W ten sposób za jedną wizytą załatwimy więcej problemów.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *