Hipoteka i inne szczegóły

hipotekaDewelopera można sprawdzać, i trzeba, na wiele sposobów. Można do tego wykorzystać wiele doskonałych, darmowych sposobów, a przy okazji dowiedzieć się jeszcze więcej na temat samej inwestycji.

Po pierwsze, możemy poprosić dewelopera o udzielenie informacji o obciążeniach hipotecznych. Nie ma oczywiście niczego dziwnego ani złego w tym, że nieruchomość jest obciążona hipoteką- to podstawowy sposób finansowania zwłaszcza większych inwestycji dużych oraz większości posunięć w przypadku mniejszych deweloperów. Spora część deweloperów unika jednak podania w umowie informacji o stanie hipotecznym lub zamiarze spłacenia hipoteki przed oddaniem nieruchomości do użytku. Wprawdzie co do zasady deweloper nie ma takiego obowiązku, natomiast jaki by stan faktyczny nie był, wypada o tym poinformować potencjalnych nabywców. Jeśli informacje o hipotece uzyskamy, będzie to świadczyło na korzyść naszego dewelopera- może i nie jest w stanie sfinansować inwestycji wyłącznie z własnych środków, ale to nic złego, w przeciwieństwie to nieujawniania takich informacji na prośbę klienta.

Warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Numer działki możemy sprawdzić samodzielnie przez mapy w Geoportalu, ale rzetelny deweloper poda go nam od razu. Oczywiście jest i taka opcja, że dla danego obszaru nie ma gotowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie jest to dla nas sytuacja idealna, bo warto byłoby jednak ograniczyć ryzyko szkodliwego sąsiedztwa, ale na brak planu zagospodarowania przestrzennego nie mamy wpływu ani my, ani deweloperzy.

Na koniec, gwoli ścisłości, sprawdźmy pozwolenie na budowę. Można o nie poprosić w siedzibie dewelopera (zwykle w biurze budowy). Deweloper ma obowiązek pokazać nam kopię zezwolenia. Jeśli takiego nie ma, możemy sprawdzić czy wniosek o pozwolenie na budowę w ogóle został złożony w gminie, a jeśli tak, to na jakim etapie jest jego procedowanie. To, czy informacje takie dostaniemy, zależy wyłącznie od dobrej woli urzędnika, ale w większości przypadków nie ma z tym najmniejszego problemu.

Sprawdzanie dewelopera jest ważnym punktem, bo pozwala nam upewnić się co do jego rzetelności, a także, co już jest naszym prawnym obowiązkiem, poznać stan faktyczny działki i budowanej na niej nieruchomości.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *