Czego można dowiedzieć się w biurze dewelopera?

mezczyznaRzetelna informacja jest podstawą do udanej współpracy z deweloperem. Ponieważ jednak informacja nie zawsze działa na korzyść tego ostatniego, nie wszyscy deweloperzy wykazywali chęć do dzielenia się wiedzą na temat stanu faktycznego realizowanej inwestycji. Zostali więc do tego zmuszeni przez ustawę. Część informacji znajduje się w prospekcie informacyjnym, a część można uzyskać w biurze. O prospekcie już trochę pisałem, więc teraz kilka informacji o tym, czego można dowiedzieć się w siedzibie dewelopera.

Po pierwsze, można przejrzeć sobie wypis z księgi wieczystej. Dzięki temu dowiemy się, jak wygląda sprawa własności, służebności czy ograniczonego użytkowania działki, a także tego, kto jest jej prawnym właścicielem. Informacje te służą przede wszystkim uwiarygodnieniu inwestycji, ale czasem można dowiedzieć się z nich kilku ciekawych informacji, na przykład tego, że działka budowlana jest przedmiotem sporu o ustalenie służebności.

Drugą ważna informacja będzie dotyczyła samego dewelopera, ponieważ będzie to albo wypis z KRS, albo odpis wpisu do EDG, dzięki któremu dowiemy się, czy deweloper ma prawo prowadzić taką inwestycję oraz jaki jest stan prawny spółki.

Nie mniej ważna jest kopia pozwolenia na budowę. To wprawdzie oczywistość, ale warto i o to dopytać, ponieważ w ostatnich kilku latach zdarzyło się parę przypadków, że deweloper rozpoczynał budowę bez ważnego pozwolenia na jej prowadzenie, albo tez budował w sposób niezgodny z warunkami pozwolenia.

Z punktu widzenia przyszłych mieszkańców i użytkowników nieruchomości ważne jest też to, że u dewelopera można dowiedzieć się, jaki jest plan architektoniczno-budowlany. Musi on (a konkretnie kopia tego planu) być udostępniony w biurze dla wszystkich osób zainteresowanych.

Ostatnia rzecz, wcale nie najmniej ważna, czyli sprawozdanie finansowe. Ponieważ jakiś czas temu deweloperów nękały kłopoty finansowe, a i dziś sprawa nie w każdym przypadku jest klarowna, deweloper musi prezentować potencjalnym klientom sprawozdanie firmy za dwa poprzednie lata. Tak jest w przypadku samodzielnych firm, ale często deweloperem jest spółka celowa, czyli powołana do wykonania tylko określonego zadania. W takim przypadku przedstawić należy dwa poprzednie roczne sprawozdania finansowe spółki macierzystej (dominującej).


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *