Co sprawdzić przy odbiorze?

pokojNa odbiór mieszkania najlepiej stawić się wraz z fachowcem, który pomoże w ocenie zgodności realizacji z projektem. W ten sposób wszystkie usterki zostaną zgłoszone deweloperowi, który będzie musiał je naprawić. Czasem jednak nie będziemy mogli skorzystać z pomocy inspektora budownictwa i wtedy należy sprawdzić przynajmniej punkty najważniejsze.

Po pierwsze: tynki na ścianach. Mają być równe, gładkie, a ściany mają być pionowe. Oczywiście na warstwie tynku nie może być widać żadnych pęknięć. Jeśli gdzieś zauważysz plamę świeższego tynku, przyjrzyj się jej uważnie. Cała ściana powinna być pokryta jednolitą warstwą tynku.

Punkt drugi to posadzki i szlichty. Tutaj, podobnie jak na ścianach, całość ma być równa i dokładnie pozioma w każdym miejscu. Żadne spadki nie są do przyjęcia. To samo dotyczy najdrobniejszych pęknięć. Źle wylana posadzka będzie nierówna, pofalowana, nie będzie w całości pozioma. Takie wykonanie należy zgłosić do poprawy, nawet gdybyśmy mieli jeszcze długo czekać na naprawę.

Następnie drzwi i okna. Wszystkie muszą być dokładnie osadzone, wokół nich nie może być żadnych szczelin, ani ramy, ani futryny, ani szyby nie mogą być porysowane ani uszkodzone. Warto sprawdzić to pod różnymi kątami, bo światło bywa zwodnicze. Oczywiście trzeba sprawdzić, czy okna i drzwi uchylają się lub otwierają tak, jak należy. Jeśli w mieszkaniu zamontowano drzwi antywłamaniowe, co dziś jest normą, poproś o ich certyfikat.

W dalszej kolejności należy sprawdzić balkony i loggie. Tam zwracamy uwagę na jakość wykończenia, solidne zamocowanie barierki oraz utrzymanie równego spadku. Pamiętaj, że posadzki na balkonach nie mogą być poziome, ale pochylone tak, aby woda się na nich nie zbierała.

Na koniec zostały jeszcze dwie rzeczy: sprawdzenie instalacji oraz obmiar. Zwłaszcza ten ostatni ma duże znaczenie, bo płacisz za każdy centymetr kwadratowy mieszkania. Sposób wykonywania pomiarów określony jest jedną z dwóch polskich norm, PN-70/B-02365 oraz  PN-ISO 9836-1997. Zapoznaj się z nimi, a obmiaru dokonuj najlepiej za pomocą dalmierza laserowego, w ten sposób błąd będzie najmniejszy. Przy okazji możesz, a nawet powinieneś, sprawdzić równoległość ścian i wyliczyć pole powierzchni łącznie z krzywiznami, o czym poinformują cię normy.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange5/domains/deweloperia.com.pl/public_html/wp-content/themes/home105/single.php on line 53 Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *