Cena i miejsce

pieniadzeCena mieszkania kształtowana jest przez wiele czynników, a jednym z nich jest odległość od centrum. Nie chodzi przy tym o centrum historyczne, ale raczej centrum funkcjonalne miasta, przy czym oczywiście mogą się one pokrywać. Im bliżej centrum, tym cena wyższa. Zazwyczaj.

Nie jest to żelazna zasada. Największe z miast tak naprawdę nie muszą mieć wyodrębnionego centrum funkcjonalnego. Wiele miast ma kulka centrów, które umownie można czasem nazwać „finansowym”, „przemysłowym”, „usługowym” czy „administracyjnym”. Większość jednak miast, należąca do kategorii miast małych i średnich, ma jedno centrum, i to ono w prosty sposób zwykle wyznacza ceny mieszkań. Oczywiście nie chodzi tylko o samą bliskość centrum, ale raczej o pewne cechy, które są tej bliskości następstwem, czyli bliskość pewnych obiektów kulturalnych, oświatowych czy centrów usługowych, a przede wszystkich duża dostępność komunikacyjna dzielnic centralnych.

Najdroższe są lokale użytkowe położone w centrum historycznym miasta, ale z kolei tam deweloperzy pojawiają się rzadko, bo miasto jest już zagospodarowane, a poza tym ceny lokali usługowych kształtują się trochę inaczej w odpowiedzi na pewne inne czynniki. I tak, lokale mieszkalne, choć teoretycznie droższe w centrum, bardzo często najwyższe ceny osiągają na nowych osiedlach, mocno oddalonych od centrum. Powodem jest lepsze zaplanowanie inwestycji, lepsze przygotowanie choćby siatki połączeń komunikacji miejskiej do obsługi nowego osiedla, wyższy standard mieszkań. Niektóre okolice są droższe od innych także ze względu na standardy środowiskowe, i to niezależnie od tego, jak daleko są ulokowane od centrum.

Ogólna zasada, która ustala cenę mieszkania tylko w zależności od odległości od centrum, nie jest zasadą pełną. Przede wszystkim centra większości miast są już dość ciasno zabudowane i z konieczności deweloperzy podejmują tam decyzje, które czasem wpływają na obniżenie cen: rezygnują na przykład z powodu braku miejsca, z dużego parkingu albo ograniczają wielkość dostępnych powierzchni mieszkalnych. Zresztą i metody postępowania oraz polityka cenowa mogą być różne i nie należy powyższych informacji traktować jako pewnych, stały i niezmiennych, właściwych dla przypadku każdej nieruchomości.


Tagi: , ,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *