Budownictwo energooszczędne

zarowka-energooszczednaObecnie można otrzymać wiele różnych dotacji związanych z budową domów i mieszkań. Jedną z najważniejszych jest dotacja z NFOŚiGW umożliwiająca dofinansowanie budowy domów i mieszkań energooszczędnych. Maksymalna kwota dofinansowania to 50 tysięcy złotych na dom i 16 tysięcy złotych na mieszkanie. Okazuje się jednak, że boomu na energooszczędne budownictwo nie widać.

Pierwszym z powodów jest oczywiście koszt. Nawet tej wysokości dotacje nie są w stanie w pełni rekompensować wydatków ponoszonych na droższe i trudniej dostępne materiały. W wielu dziedzinach jednak były podobne problemy- ludzie płacili więcej za produkty lub usługi, które przynosiły im jakieś korzyści. Problem z domami i mieszkaniami energooszczędnymi polega na tym, że one mają charakter bardziej lifestylowy, a nie utylitarny. Świadomość Polaków na temat tego, jak duże straty energetyczne, a przez to i finansowe, powodowane są przez stosowanie anachronicznych technologii budowlanych, jest praktycznie żadna. Szukając mieszkania, patrzymy głównie na cenę, a koszty eksploatacji pozostawiamy swojemu biegowi.

Deweloperzy dostosowują się więc do oczekiwań nabywców i budują tanio. Niekoniecznie jest to opłacalne na dłuższą metę, ale czasu jest coraz mniej, żeby nauczyć ludzi, że ekonomiczny dom musi być energooszczędny. Zgodnie z wytycznymi UE, każdy budynek budowany po 2020 roku będzie musiał być wyposażony w pewne rozwiązania zmniejszające jego energochłonność. Nie jest to więc czyjaś fanaberia, ale poważne rozwiązania, które już dziś pozwalają na zaoszczędzenie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent na miesięcznych opłatach eksploatacyjnych.

Deweloperzy nie będą rozpoczynali inwestycji w budownictwo energooszczędne, jeśli ze strony potencjalnych nabywców nie ma prawie żadnego zainteresowania. Co więcej, samo zainteresowanie tu nie wystarczy, bo musi być jeszcze poparte gotowością do sięgnięcia głębiej do portfela, a dziś na to niestety niewielu ma ochotę.

Mimo wszystko pierwsze osiedla energooszczędne powstają między innymi w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Wprawdzie to tylko pierwsze jaskółki, ale będzie ich coraz więcej, jeśli tylko pojawi się choć cień zainteresowania: w Krakowie deweloper ma problem ze sprzedażą mieszkań energooszczędnych mimo doskonałej lokalizacji i cen niewiele wyższych od cen mieszkań budowanych tradycyjnie- tak się jednak nie da budować.


Warning: Undefined variable $categories_list in /usr/home/webrange5/domains/deweloperia.com.pl/public_html/wp-content/themes/home105/single.php on line 53 Tagi: , , ,

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *